Kao i svaki drugi avanturistički sport rafting ima svoj deo rizika. Ne zaboravite da se stavljate u situaciju s kojom se ne bi susreli u svakodnevnom životu. Tako da očigledno nije prelazak puta – iako to može biti i opasno u saobraćaju u Bosni :) Najviše što može da se desi je da će vaš splav brzo prevrnuti i da ćete biti bačeni u reku. Sada ovo može biti uznemirujuće iskustvo, ali ako zadržite svoju mudrost i pribranost oko sebe i ostanete mirni, nećete trpiti ništa više od temeljitog kupanja u kristalno bistroj vodi i malo nervoznih napora. I pomislite na priču koju ćete kasnije morati da ispričate!!

Najvažnije je da pažljivo odaberete svog avanturističkog operatora putovanja, u prevodu dobar rafting kamp sa najboljim mogućim osobljem. Pobrinite se za njihovo iskustvo i iskustvo njihovih vodiča i postavite mnoga pitanja / proverite reference. Ukoliko ste prvi put na raftingu pre nego što izađete na reku, morate da dobijete detaljan bezbednosni brifing i osnovnu obuku, čak i ako se nalazite u grupi iskusnih raftera. Takođe ćete dobiti zaštitnu kacigu, prsluk za spasavanje (plutanje) i čizme za zaštitu stopala u hladnoj vodi. Nasuprot popularnom mišljenju, nije potrebno znati kako plivati da biste išli na rafting. U stvari, to je često prepreka jer se plivači pokušavaju boriti protiv struje i reke kada se okrenu i nemaju nikakvog smisla. Reka je mnogo jača od tebe, pa samo drži glavu glavu pozadi a noge napred i pustiš tok da te nosi – bićeš sasvim u redu :)


Ako pratite medije o nesrećama koje uključuju avanturističke potrage, onda ćete u nekoj fazi videti naslove o nekim smrtnim ishodima na raftingu. Mediji o tome će biti puni drame i uperivanja prstiju. Da li mediji zaista imaju poentu? Koliko je rafting opasan? Kada sam počeo da pišem ovaj članak o tome kako je opasan rafting, pomislio sam da bi bilo prilično lako istražiti brojke. Ono što nisam očekivao bilo je koliko je teško dati relevantne informacije i biti u stanju da uporedi te informacije sa drugim izvorima i istraživanjima. Iako sam uspeo da dobijem mnogo informacija, posebno sa Novog Zelanda (ima logike kada se pogleda geografija Novog Zelanda), često je metodologija bila veoma različita. Na primer, neki podaci se odnose na incidente po danima korisnika, drugi podaci se odnose na incidente na milion sati aktivnosti, dok se drugi još uvek odnose na incidente po učesniku. Svi podaci su bili dostupni putem interneta, uključujući i ACC podatke u Novom Zelandu, kao i razne studije u zemlji i inostranstvu.

• Da bih zaobišao ovo, radio sam na sledećim pretpostavkama: „Prosečno“ rafting putovanje bi trajalo tri do četiri sata.

• Uzeo sam brojke na kraju sa višim nivoom povreda i nesreća kao tipičnije zbog prijavljivanja (manje povrede na Novom Zelandu ne moraju biti prijavljene, iako moraju biti evidentirane).

Poenta je da su one izuzetno male, s obzirom da su definisane na milion sati. Takodje, ako se preciznije pristupi proveri prijavljenih slučajeva, velika većina slučajeva povreda je kod osoba koje se nisu pridržavale bezbednosnih uputstava, najčešće se radilo o ljudma koji su neposredno pre raftinga konzumirali alkohol. Da se razumemo, konzumiranje alkohola nije striktno uzrok nezgoda, ali na brzacima iznad određenog nivoa intenziteta, eksponencijalno povećava rizik od povrede.

 

Kako osigurati da ostanete bezbedni ako idete na rafting?

Postoji nekoliko jednostavnih stvari koje možete da učinite kako biste bili sigurni kada ste odlučili da učestvujete u rafting avanturi. Ove jednostavne stvari su:
• Izaberite reku koja odgovara vašoj fizičkoj kondiciji – viši nivoi su generalno zahtevniji, mada možete zaista više veslati na nižoj reci.
• Budite iskreni prema sebi o svojim fizičkim ograničenjima
• Saslušajte pažljivo svoje vodiče na brifingu i uputstvima na reci. Dajte sve od sebe da sledite ta uputstva.
• Vodite računa da nosite sigurnosnu opremu, uglavnom kacige i prsluke za spašavanje, dok ste na vodi, i da su sigurno pričvršćeni.

I naravno, uživanje neće izostati.

× Pozovite nas!